Malując

Urszula Wilk / Eugeniusz Minciel

red. Mirosław Jasiński

50,00 PLN

Katalog dokumentujący pierwszą wspólną ekspozycję dwojga wrocławskich artystów - Urszuli Wilk i Eugeniusza Minciela.

Został on wydany w sposób szczególny. Jak mówi koordynator wydawnictw Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Krzysztof Truss - zastosowano w nim piąty kolor, choć zazwyczaj katalogi drukuje się na offsecie czterobarwnym. Zabieg ten ma wydobyć błękit prac Urszuli Wilk, widoczny głównie w cyklu pt.: „Bluemetrie”, którego to nie jest w stanie oddać kolorystyka zastosowana w normalnej fotografii.

Co więcej, zdjęcia do tego katalogu to dokumentacja funkcjonującej w przestrzeniach Muzeum Architektury we Wrocławiu ekspozycji. Jak tłumaczy Truss, zdecydowano się na to głównie ze względu na trójwymiarowość niektórych prac. Zdaniem specjalisty w przeciwnym razie katalog nie oddałby wielowymiarowości dzieł, zwłaszcza autorstwa Wilk. Autorem projektu graficznego katalogu jest Kasper Lecnim.

Katalog został dokładnie w połowie zagospodarowany zdjęciami prac Urszuli Wilk, w połowie - Eugeniusza Minciela. Ma dwie, równoważne okładki i można go czytać z dwóch stron. Jest więc nie tylko na poziomie dokumentalnym, ale i metaforycznym odbiciem wystawy, w której prace obu artystów dzielą się przestrzenią i choć koegzystują w niej, to stanowią, jak podkreśla Minciel, dwie odrębne ekspozycje.

Wydawca: Galeria Miejska we Wrocławiu

Księgarnia